در نشست خبری ستادمردمی بازسازی واقعه غدیرخم در سازمان بسیج پوستر نمایش بازسازی واقعه غدیر خم 1401 رونمایی گردید.
واقعه غدیر در ۱۴۵ نقطه بازسازی می شود
هدایت عالمانه مراجع بزرگ و عظام تقلید در برگزای نمایش بازسازی غدیرخم
استفاده ازابزارهنر، راهی برای جهانی شدن غدیرخم
شرط تداوم نبوت این است، انسانها حقیقت ولایت را بپذیرند
هدف از بازسازی واقعه غدیر خم انتقال فرهنگ علوی به نسل جوان است
سیمای امیرالمؤمنین علی (ع) در خطابه غدیر
در غدیر، خطّ روشن رسالت نبوی به طغرای ولایت علوی کمال یافت و اسلام، دین برگزیده خدا گردید: الیوم اکملت لکم دینکم و اتممت علیکم نعمتی و رضیت لکم الاسلام دینا: امروز دینتان را کامل و نعمت خود را بر شما تمام نمودم، و رضا دادم که آیینتان، اسلام باشد
دکترای شیعه شناسی در گفت و گو با الیوم:
حجت الاسلام مروجی طبسی گفت: معتقدم که در خصوص موضوع غدیرخم کتاب های زیادی نگارش شده و سخنرانی های زیادی انجام شده است اما برای ماندگاری فرهنگ غدیرخم باید از طریق هنر اقدامات اساسی انجام بگیرد تا این موضوع جهانی شود.
کارشناس مسائل دینی وهنری در گفت و گو با الیوم:
مرتضی رامش گفت: کم کاری در حوزه های سینمای دینی و مذهبی باعث می شود که کشورهایی همچون عربستان با ساخت فیلم های دروغین، به ساحت مقدس امام علیه علیه اسلام توهین کنند و یا واقعیت ها در خصوص نقش این امام بزرگوار در پیروزی های اسلام را سانسور نمایند.
کاغذچی در گفت و گو با الیوم:
این استاد دانشگاه با بیان اینکه پروردگار هم برای قابل فهم کردن دستورات،فرامین،احکام و اندیشه های الهی و فلسفه خلقت از قصه و داستان و هنر استفاده کرده است، گفت: هنرهای موسیقی، شعر، نمایشی، نقاشی و... اثرگذاری زیادی در زنده ماندن آیین ها و مراسم های دینی همچون واقعه غدیرخم داشته اند.
استاد حوزه علمیه در گفت و گو با الیوم:
آیت الله قائم مقامی گفت: انسان ها در عصر آخرالزمان توفیق پیدا می کنند که در سطح عمومی تجربه پیدا بکنند، غدیری بشوند یعنی حاکمیت دین خدا را باید بپذیرند چون دین در صورتی زلال بودن خودش را حفظ می کند که حاکم بر انسان باشد.
کارگردان و استاد هنرهای نمایشی در گفت و گو با الیوم عنوان کرد
ناصر بخت با اشاره به اینکه اهمیت نمایش بازسازی واقعه غدیرخم در میدانی برگزار شدنش است نه در سالن اجرا، گفت: اگر این نمایش در سالن برگزار شود، تبدیل به تئاتر می شود و اثرگذاری اش کاهش می یابد.
پژوهشگر موسیقی آیینی در گفت و گو با الیوم:
نویسنده و پژوهشگر موسیقی آیینی با بیان اینکه شعرا از میان هنرمندان نخستین کسانی بودند که به تبلیغ واقعه غدیر و نشر و گسترش پیام آن پرداختند، گفت: ما باید چنانکه گذشتگان ما به دستور پیامبر عمل کردند نخست معارف علی ابن ابیطالب و عصمت و طهارت را که همان معارف قرآنی است بیاموزیم و به آن عمل کنیم و به آیندگان منتقل کنیم.
کارگردان، پژوهشگر تئاتر و تعزیه شناس در گفتگو با الیوم:
دکتر فتحعلی بیگی گفت: اگر آنچه که در غدیرخم اتفاق افتاد محقق می شد جامعه ی اسلامی به کدام سمت می رفت و در نتیجه ی محقق نشدن آن جامعه ی اسلامی به کدام سمت رفت.
رئیس مرکز رسیدگی به امور مساجد در گفت و گو با الیوم:
حجت الاسلام و المسلمین نوری زاده گفت: روز غدیرخم روز اکمال دین و اتمام نعمت و روزی است و خداوند اسلام را در چنین روزی به عنوان دین کامل معرفی نمود و عید غدیرخم نشان داد که اسلام با ولایت کامل می شود.
کارگردان و بازیگر تئاتر در گفت و گو با الیوم:
یکی از کارهایی که هنر، تئاتر یا سینما انجام می دهد این است که می تواند انسان را به گذشته ببرد و دوباره به زمان حال برگرداند
احیا‌گر غدیر/عصاره الغدیر، عینیت ولی با نبی است/ غدیر با کار رستورانی احیا نمی‌شود
حجت‌الاسلام ریاضت می‌گوید: علامه امینی در الغدیر نمی‌خواهد ثابت کند امیرالمؤمنین جانشین پیغمبر است، می‌خواهد بگوید علی خودِ پیغمبر است، در قرآن هم مستند این حرف وجود دارد که داریم اَنفُسَنا و اَنفُسَکم، علی خودِ پیغمبر است.