فیض الله محمد زاده:

فیض الله محمد زاده:

هدایت عالمانه مراجع بزرگ و عظام تقلید در برگزای نمایش بازسازی غدیرخم

بهره گیری از ابزار هنر برای عموم مردم جذابیت‌های خاصی دارد و وقتی هنر قدم در راه ترویج دین و آموزه‌های دینی می‌گذارد، بی‌شک بازخوردهای مثبت فراوانی را در برخواهد داشت.  هنر تعزیه یکی از تجربه های هنری است که سالیان سال است اقدام به تصویر کشیدن واقعه کربلا میکند. این هنر نقش بسزایی در زنده نگه داشتن  اسلام و فرهنگ عاشورایی دارد. ازسال 89 یکی از خلاقیت‌های هنری  والگو براداری از هنر تعزیه برای معرفی امام علی (ع) به‌عنوان ولی خدا، در بازسازی واقعه غدیرخم نمود پیدا کرد. تردیدی نیست که امروزه با توجه به هجمه های دروغین دشمن  باید واقعه غدیر خم پررنگ‌تر از گذشته بیان و معرفی شود.

 غدیرخم فقط یک روز در تاریخ اسلام نیست

 فیض الله محمد زاده دبیرسابق ستاد مردمی بازسازی غدیر خم با اشاره به این موضوع که تا سال 89 عید غدیر خم خلاصه به یک روز بود افزود: « پس از ۱۴۰۰ سال، نخستین بار سال ۸۹ بود که واقعه غدیر در قم بازسازی شد و در آن نمایش، بیش از ۸۰ هزار نفر حضور یافتند. غدیرخم فقط یک روز در تاریخ اسلام نیست، بلکه کلید خوردن تاریخ اسلام است و وسعت زیادی دارد و باید گفت که غدیرخم، اساسی ترین برنامه پیامبر برای دوام و عزت اسلام بوده است. باید بپذیریم که تا به امروز نسبت به این واقعه عظیم تاریخی کم توجه بوده ایم؛ در حالی که عید غدیر، عید اکبر و عید آل محمد(ص) و ارزشمندترین و والاترین اعیاد اسلام است. رسول اکرم(ص) فرموده اند: با فضلیت ترین اعیاد در امت من روز غدیر است چرا که خدا در این روز پر فضیلت به من دستور داد تا برادرم علی (ع) را به رهبری راستین امت خویش قرار دهم. خدا را شکر از سال 89 ستاد مردمی بازسازی غدیر خم  همزمان با هفته بسیج شروع به کار کرد وبا استقبال خکوب علی دوستان قرار گرفت. »

محمد زاد نقش مراجع در برگزای نمایش بازسازی غدیرخم  را موثر دانست و گفت: « از سال 89 نقش بسیجیان و دستگاه‌های لشکری و کشوری و همکاری این مجموعه‌ها و دستگاه‌ها برای به نمایش در آوردن واقعه غدیر خم  بسیار موثر بوده است که دراین میان هدایت عالمانه مراجع بزرگ و عظام تقلید  نبا ید نادیده گرفت. سناریو ابتدایی نمایش غدیر خم با مشورت و مشاوره علما و مراجع نوشته شد که نقش موثری در برگزاری نمایش بازسازی غدیر خم داشت.»

دبیر سابق ستاد مردمی بازسازی واقعه  غدیر خم گفت :« بازسازی نمایش غدیرخم یکی از برنامه های نمایشی اثرگذار و مفید است و از آنجایی که از طریق هنر نمایشی می توان مفهوم غدیرخم را به مخاطبان منتقل کرد، این هنر می تواند اثرگذاری زیادی را در این بخش ایفا کند و باعث شود که این واقعه تاریخی در ذهن جوانان امروزی ماندگارتر باشد. به همین دلیل از همان ابتدای تشکیل این ستاد دراجرای برنامه های هنری درقالب نمایش  از تخصص هنرمندان ، بازیگران، نویسندگانی که تجربه ای در کارهای تاریخی و اسلامی داشتند هم  استفاده کردیم.»

فیض الله محمد زاده به مشارکت اهل تسنن در برگزاری نمایش بازسازی واقعه غدیرخم اشاره کرد و گفت: «غدیر ضامن استمرار وحدت اسلامی است و بخشی از کسانی که برای بازسازی این واقعه حضور پیدا کرده‌اند، از برادران اهل تسنن بوده‌اند و با عشق و علاقه برای بازسازی این واقعه حاضر شده‌اند که نشانگر علاقه این برادران به امام علی (ع) است.»

وی در پایان افزود: رسانه ها باید در جهت ترویج فرهنگ غدیرخم تلاش گسترده تری انجام دهند و مردم را با فرهنگ غدیرخم آشنا کنند چرا که فرهنگ غدیرخم ضامن بقای حکومت اسلامی است و در هر جامعه ای که امر ولایت زنده باشد، آن جام

افزودن دیدگاه جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
CAPTCHA اگر شما یک بازدید کننده انسانی هستید و یک ربات نیستید به چالش و آزمون زیر پاسخ دهید.
2 + 0 =
Solve this simple math problem and enter the result. E.g. for 1+3, enter 4.