آیت الله سیدمحمد قائم‌مقامی

آیت الله سیدمحمد قائم‌مقامی

شرط تداوم نبوت این است، انسانها حقیقت ولایت را بپذیرند

آیت الله سیدمحمد قائم‌مقامی، استاد حوزه و دانشگاه  در خصوص اهمیت غدیر میگوید: « اهمیت عید غدیر به این مسئله بازمی گردد که ما معتقدیم در این عید حقیقتی به جهان معرفی می‌شود که مهمتر از آن حقیقت، موضوعی وجود ندارد . بعد از بعثت رسول الله صل الله علیه وآله که عظیم ترین واقعه هستی بود و پس از حاکمیت 10 ساله رسول خدا صل الله علیه وآله در منطقه ای از جهان که به عنوان یک سمبل و نماد مطرح است، حکومتی تشکیل می شود که در رأس آن پیامبری الهی قرار دارد.پیام غدیر این است: خدایی که نبوت را قرار داده و پیامبران را فرستاده و آن را به حضرت محمد (ص) ختم کرده است، همان خدا تداوم نبوت را نیز قرار داده، تداوم نه به این معنا که انسان ها با براداشت های شخصی خود به دین عمل کنند و بگویند دین خدا ادامه یافته است که این نه تنها تداوم نیست، بلکه بازگشت به جاهلیت است.نبوت به عنوان معدن حقایق به گونه ای است که وقتی تداوم یافت نه فقط صورت اولیه را حفظ می کند بلکه بواطن پنهان خود را نیز ظاهر می کند و این از اسرار ولایت است. یعنی نبوت باطن بی نهایتی دارد که در کوتاه مدت ظاهر نمی شود بلکه به میزان دوام و استمرار بروز و ظهور می یابد.»

وی ادامه داد: «بنابراین، شرط تداوم نبوت این است که انسان ها قابلیت بیابند و حقیقت ولایت را بپذیرند که اگر چنین شود دیگر مردم نباید برای مدیریت جهان نگران باشند چراکه خداوند با اولیای منتخبش خود عهده دار این مدیریت است، و وظیفه مردم پذیرش و تبعیت از ولی خدا است.باید توجه داشت خدا در غدیر مسئول و ولی مورد نظر خود را برای اداره جهان معرفی کرد .

قائم مقامی درادامه با اشاره به این موضوع که در غدیرخم بعد از آنکه نبوت و حقایق اعلام می شود و مقصد و راه گفته میشود افزود: «الگویی که در غدیر است جزییات حکومت نیست. چرا که خداوند جزییات حکومت را به خود بشر سپرده است. منظور از جزییات «شکل های جزیی» حکومت در زمان ها و مکان ها و شرایط مختلف است.»

آیت الله قائم مقامی ازاساتید حوزه و دانشگاه تاثیر کار هنری در اشاعه مبانی دینی را اینگونه بیان کرد و افزود: « دین و هنر یک ارتباط تنگاتنگ، وثیق و محکم دارند، حکیمان عالم علت آفرینش را جلوه‌گری و نمایش زیبایی‌ها و جمال خداوند به انسان‌ها بیان کرده‌اند. بنابراین هنرمند اگر اهل ولایت باشد. اگر غدیر را خوب بشناسد  میتواند با زبان جذاب هنر به معرفی آن بپردازد.»

وی با اشاره به همه‌گیری سرود «سلام فرمانده» گفت: واقعه زیبای سرود «سلام فرمانده» واقعا پدیده‌ای آخرالزمانی است؛ اینکه بچه‌ها، سلام نظامی بدهند، بسیار زیبا و ضد تعالیم نظام کفر جهانی است که می‌گویند که باید به بچه‌ها رقص یاد بدهیم. هنرمند این اثر توانست جایی در دل کودکان و نوجوانان این دوره باز کند وعشق به صاحب زمان را تجلی ببخشد.»

 

 

افزودن دیدگاه جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
CAPTCHA اگر شما یک بازدید کننده انسانی هستید و یک ربات نیستید به چالش و آزمون زیر پاسخ دهید.
3 + 4 =
Solve this simple math problem and enter the result. E.g. for 1+3, enter 4.