دبیر ستاد مردمی بازسازی واقعه غدیر خم

دبیر ستاد مردمی بازسازی واقعه غدیر خم

هدف از بازسازی واقعه غدیر خم انتقال فرهنگ علوی به نسل جوان است

یکی از خلاقیت‌های هنری در مسیر معرفی امام علی ( ع) به‌عنوان ولی خدا در بازسازی واقعه غدیر خم نمود پیدا کرده‌است. به همین دلیل در سال 89  ستاد اجرای نمایش  بازسازی غدیر خم  همزمان با هفته بسیج شروع به کار کرد. حالا با گذشت سال‌ها از شروع به کار این ستاد امسال بعد از دو سال وقفه که به دلیل وجود محدودیت های  کرونایی اتفاق افتاده بود مجدداً این ستاد شروع به کار کرده است .به همین دلیل گزارشی با " علی رضایی "دبیر ستاد مردمی بازسازی واقعه غدیرخم  ترتیب دادیم.

پیام غدیرخم برای جامعه امروزی : وحدت کلمه  

علی رضایی دبیر ستاد مردمی بازسازی واقعه غدیر خم،واقعه غدیر خم را حقیقتی عظیم دانست و اعلام کرد:«باید برای احیاء و توسعه آموزه ها و تعالیم دینی  تلاش کرد اجرای این برنامه آن هم با موضوعات تاریخی دینی اثر گذاری بهتری در فرهنگ و پیامدهای اجتماعی دارد. غدیرخم یکی از مسائل مهم در دین اسلام است که پرداختن به آن باید در الویت باشد و یقینا همکاری ما با مسئولان ستاد بازسازی واقعه غدیرخم  در سراسر کشور می تواند در انتقال پیام غدیرخم به جوانان امروزی، اثرگذاری بیشتری داشته باشد.»

وی  یکی از نقاط قوت اجرای این برنامه را، ایجاد اجتماع و هم‌افزایی بین نسل ها و همچنین ایجاد وحدت و یکپارچگی بین ادیان دانست و افزود: « پیام غدیرخم برای جامعه امروزی این است که باید مسلمین وحدت کلمه داشته باشند و در کنار اختلافات سلیقه و مذهب، نباید با یکدیگر نزاع داشته باشند. این درحالی است که در اجرای این برنامه در نقاط مختلف کشور همچون بلوچستان، اذربایجان غربی، فارس و...  که از  نقاط سنی نشین هستند با استقبال خوبی روبرو بوده ایم. دراجرای این نمایش ها بازیگران اهل سنت توانستند به خوبی ایفای نقش کنند این در حالی است که استقبال خوب مردمی را از مناطق سنی نشین داشته ایم. »

علی رضایی ادامه داد:« غدیرخم نشان می دهد که ما انسان ها به تنهایی نمی توانیم راه خودمان را پیدا کنیم و این موضوع در وجود ما نهادینه شده است و اگر بخواهیم کارهایمان را به درستی انجام دهیم باید الگویی در زندگی خودمان داشته باشیم. بیشترین مخاطبان ما را  نسل نوجوان و جوان هستند که همواره ذهنی پرسشگر دارند. برای پاسخگویی به این ذهن پرسشگربه ویژه در زمینه های دینی، بهترین روش تداعی بازسازی ذهنی و تصویرسازی ذهنی وقایع تاریخی و بزرگان دینی است.»

دبیر ستاد مردمی بازسازی واقعه غدیر خم با پاسخگویی به سوال خبرنگار در خصوص چالشهای اجرای این برنامه عنوان کرد: « خوشبختانه در طول این سالها با چالش خاصی روبرو نبودیم. همانطور که اشاره کردم وحدت خوبی بین ادیان وجود داشت. چالشی که این روزها با آن روبرو هستیم در زمینه اقتصادی است. در اجرای این برنامه های نمایشی با مفهوم دینی محبان علی کمک های خوبی انجام داده اند. که امیدواریم در اینده مردم، هیئت های مذهبی، خیرین با کمک های مالی خود بتوانند ما را دراجرای این برنامه های نمایشی یاری کنند.با توجه به محدودیت کرونایی که در دو سال قبل داشتیم اجتماعی انجام نشد و درقالب برنامه های متنوع دیگرواقعه غدیر خم را زنده نگه داشتیم. خدا را شکر با توجه به کاهش محدودیت های کرونایی می توانیم این برنامه را امسال در ۴۰نقطه اجرا کنیم.»

دبیر ستاد مردمی بازسازی واقعه غدیرخم ادامه داد:« کتاب های زیادی در خصوص غدیر خم نگارش و همچنین سخنرانی های زیادی انجام شده است اما برای ماندگاری فرهنگ غدیرخم باید از طریق هنرنمایش اقدامات اساسی انجام بگیرد تا ماندگار بماند و هنرنمایش یعنی موضوع غدیرخم را در قالب تئاترهای خیابانی، کلیپ، انیمیشن، فیلم سینمایی، فیلم کوتاه و... پیاده سازی کنیم، این باعث می شود که پیام غدیرخم مسیر جهانی خود را سریعتر طی کند.»

رضایی بهترین راه برای انتقال مفاهیم بر اساس مستندات متون علم آموزشی به نسل جوان را ایجاد تصویرسازی دانست وافزود:« با توجه به بازخوردی که در سال ۹۸از استانها گرفتیم قریب به2 میلیون نفر از این نمایش ها دیدن کردند که این نشان دهنده استقبال خوب مردم به ویژه نسل امروز ما یعنی نوجوانان و جوانان را در پی داشته است.»

 

افزودن دیدگاه جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
CAPTCHA اگر شما یک بازدید کننده انسانی هستید و یک ربات نیستید به چالش و آزمون زیر پاسخ دهید.
3 + 1 =
Solve this simple math problem and enter the result. E.g. for 1+3, enter 4.