کارگردان، پژوهشگر تئاتر و تعزیه شناس در گفتگو با الیوم:

کارگردان، پژوهشگر تئاتر و تعزیه شناس در گفتگو با الیوم:

تحقق بخشی واقعه غدیرخم باعث تغییر اساسی جامعه اسلامی می شد

دکتر فتحعلی بیگی گفت: اگر آنچه که در غدیرخم اتفاق افتاد محقق می شد جامعه ی اسلامی به کدام سمت می رفت و در نتیجه ی محقق نشدن آن جامعه ی اسلامی به کدام سمت رفت.

دکتر داود فتحعلی بیگی کارگردان، پژوهشگر تئاتر و تعزیه شناس در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی الیوم با اشاره به اینکه واقعه غدیر به تنهایی به صورت شکلی در عرصه هنر جلوه ای ندارد چون تکرار مکررات است، اظهار داشت: اگر با یک ذهن آگاه، بصیر و با مطالعه به مقوله غدیرخم نگاه بکنیم باید به تبعات آن توجه کرد و یقینا اگر آنچه که در غدیرخم اتفاق افتاد محقق می شد جامعه ی اسلامی به کدام سمت می رفت و در نتیجه ی محقق نشدن آن جامعه ی اسلامی به کدام سمت رفت.

وی افزود: اینکه چرا خداوند مقرر فرمود پیامبر اسلام حضرت علی(ع) را به جانشینی تعیین کند، نکته مهمی است و باید به آن توجه داشت؛ اینکه چه کسی بیشتر از حضرت علی(ع) با پیامبر اسلام همنشینی داشت، چه کسی ساعتها می نشست و موعظه ها و گفتار پیامبراکرم(ص) را حتی در خلوت می شنید و این در حالی است که یک زمانی عده ای حضور داشتند و مطالب را می شنوند و بعضی ها مانند شاگرد خصوصی بودند و اینها نکات مهمی است.

 این کارگردان و تعزیه شناس با بیان اینکه چه کسی آگاهتر از امام علی(ع) برای سیره و روش پیامبر برای اداره جامعه در آن زمان وجود داشت، گفت: به قول عبدالفتاح عبدالمقصود که در کتاب "امام علی" خود نوشته است؛ در جایی که علی ابن ابی طالب بود، شایستگی جانشینی و پذیرش جانشینی و اداره امور مسلمین برای دیگران مطلوب نبود اما متاسفانه به هر دلیل تاریخی این کار را کردند و حضرت فاطمه(سلام الله علیها) در یکی از ملاقاتهایی که بعضی از زنان اصحاب در دوران نقاهت و بیماری ایشان با دختر پیامبر داشتند ، حضرت فاطمه زهرا(س) یک گِلِه گذاری می کند و خیلی دردناک و در عین حال بسیار آگاهانه و هوشمندانه.

دکتر فتحعلی بیگی در ادامه این مطلب افزود: وقتی این گِلِه گذاری را می خوانید می بینید که این بزرگوار علاوه بر عصمت و جایگاه معصومیتشان، در خانواده ای بزرگ شده بودند که اینقدر بصیر و آگاه بود و روابط اجتماعی و روابط علت و معلولی رفتارها را به خوبی می شناخت و  به همین جهت ضمن گِلِه گذاری از شوهرانِ بانوانی که برای عیادت آن حضرت رفته بودند گِلِه می کند و می گوید "می بینم در آینده این گونه خواهد شد".

وی در پایان خاطر نشان کرد: حضرت فاطمه(س) تحلیل درستی از شرایط و انتخاب داشت چنانکه امروزه هم ما چه در کشور و چه در دنیا گاه می بینیم که برخی از انتخابهایمان منجر به مشکلاتی برای جامعه و مردم می شود و بالعکس برخی از انتخابهای ما می تواند تاثیر بسزایی داشته باشد.

افزودن دیدگاه جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
CAPTCHA اگر شما یک بازدید کننده انسانی هستید و یک ربات نیستید به چالش و آزمون زیر پاسخ دهید.
4 + 1 =
Solve this simple math problem and enter the result. E.g. for 1+3, enter 4.