۷ ویژگی که یک دوست خوب باید داشته باشه

۷ ویژگی که یک دوست خوب باید داشته باشه

شاید بعضی وقت ها برای شما پیش آمده باشد که در انتخاب یک شخص بعنوان رفیق پشیمان شده باشید و بخواهید دیگر با آن رابطه ای نداشته باشید که البته حق هم دارید چون همانقدر دوست خوب می تواند باعث پیشرفت شما شود همان قدر نیز دوست بد می تواند شما را در چاهی بیندازد که دیگر هیچ عاقلی نمی تواند شما را از آن چاه بیرون بیاورد.

فهرست  

 

 

شاید بعضی وقت ها برای شما پیش آمده باشد که در انتخاب یک شخص بعنوان رفیق پشیمان شده باشید و بخواهید دیگر با آن رابطه ای نداشته باشید که البته حق هم دارید چون همانقدر دوست خوب  می تواند باعث پیشرفت شما شود همان قدر نیز دوست بد می تواند شما را در چاهی بیندازد که دیگر هیچ عاقلی نمی تواند شما را از آن چاه بیرون بیاورد.
انسان زمانی می تواند تحرک داشته باشد، زمانی می تواند ابراز وجود کند و زمانی می تواند پیشرفت کند که جمعی باشد گروهی باشد، دوست و رفیقی داشته باشد و اجتماعی باشد. اصلا انسان ذاتا اجتماعی خلق شده است و زندگی اجتماعی یکی از ناگزیرترین گزینه های انتخابی اوست آن هم انتخابی از روی اجبار. 
حضور در جامعه باعث می شود بایدها و نبایدهایی را رعایت کنید و به آن ها پایبند باشید و در چنین شرایطی است که با تمام این قوانینی که دور ما مانند تار عنکبوت تنیده شده است باید برای بقا و از آن بالاتر برای پیشرفت قدم بردارید. برای زندگی کردن، خوب زندگی کردن برنامه ی خوبی داشته باشید.
یکی از ملزومات پیشرفت و خوب زندگی کردن، انتخاب یک رفیق با مرام است. فرقی ندارد هدف شما از پیشرفت مادی باشد یا معنوی، مهم این است که قبل از شروع یک انتخاب خوبی داشته باشید و این انتخاب می تواند دوست یا رفیق باشد. یک دوست خوب در هر دو مسیر می تواند مانند فانوس دریایی، شما را از امواج پرتلاطم زندگی نجات دهد و راهنمای خوبی برای شما باشد. 
اگر می خواهید در انتخاب یک دوست خوب موفق باشید و از انتخابتان روزی پشیمان و سرخورده نشوید با ما همراه باشید تا ده مورد از ویژگی های یک دوست خوب را برای شما بازگو کنیم.

 

۱- با یک من عسل هم نمی توان خوردش!


دوست آدم اگر انیشتن هم باشد اما به قول ما ایرانی ها نمی توان آن را با یک من عسل هم خوردش! حداقل کاری که باید انجام داد قطع رابطه ی با آن است. بله کاملا درست متوجه شدید قطع رابطه برای همیشه.
یکی از دلایل رفاقت با یک شخصی این است که در آن لحظه رفتار، کردار و منش یک دوست، حال درونی شما را خوب کند و یک انرژی مثبتی باشد برای اینکه ساعات باقی مانده روز را به خوبی سپری کنید. 
دیدن یک چهره بشاش و شاداب، یک رفتار خوب، شنیدن جملات زیبا و مناسب با آوایی خوش حداقل خواسته شما از یک دوست خوب باید باشد.تا جایی که امیرالمومنین علی (علیه السلام) می فرمایند: شادمانى مۆمن در رخسار اوست و اندوه وى  در دلش. 
تک تک ثانیه های زندگی شما ارزش بسیار بالایی دارد پس بدانید که با چه کسی دارید رفاقت می کنید

 

 

۲- مشاور خوبی باشد


اگر نگوییم مهم ترین گزینه در انتخاب یک دوست است اما می توان گفت که یکی از مهمترین و کلیدی ترین معیار در انتخاب دوست می باشد.
زمانی که شما نسبت به یک موضوعی دچار تردید شده اید، یا در یک دوراهی (مثلاً خیر و شر) مانده اید و نمی توانید تصمیم بگیرید، یا نسبت به یک اتفاق یا حادثه ای پریشان حال هستید و نیاز به حرف زدن و گفتن درد دل هایتان هستید، اگر دوستی دارید که حرف های شما را خوب می شنود و پس از شنیدن حرف ها، مشکلات و دردهای شما، در تصمیم گیری و حل مشکلاتتان به شما کمک و راهنمایی می کند و بهترین راه را پیش روی شما می گذارد، آن رفیق را باید محکم و دو دستی گرفت و رهایش نکرد. مطمئن باشید این فرشته الهی است که خداوند  آن را در قالب یک دوست برای یاری شما فرستاده است. 

 

۳- قدرت تشخیص خوب و بد را داشته باشد 


می دانم برای شما هم پیش آمده است که در یک جمعی حضور داشته اید (چه در جمع دوستان یا در جمع خانواده ای) که در آن جمع بعضی از اشخاص رفتارهای نامعقولی نسبت به آن جمع یا دورهمی دارند. در واقع قدرت تشخیص رفتار معقولانه در یک جمعی را ندارند. یا نسبت به حال طرف مقابل خود نمی تواند رفتار کند و ارتباط برقرار کند.
یکی از معیارهای انتخاب دوست، داشتن قدرت تشخیص خوب و بد از هم است و این زمانی اتفاق می افتد که یک شخص دارای قلب سالمی باشد. رفیقی که تشخیص بدهد امروز حال شما یا وقت شما مناسب معاشرت است یا نه ؟ یا با چه دیالوگی با شما سخن بگوید یا سخن نگوید... خیلی مهم است...

 

 

 

۴- موفق باشد


مگر می شود دَم از موفقیت بزنید اما دریغ از کسب یک موفقیت یا یک پیروزی در زندگی خود. انسانی که سرشار از انرژی جنبشی است و سرشار از تلاش و تداوم حرکت برای موفقیت است آن هم با برنامه حتما موفق است و موفق می شود. انسانهایی که دارای اینگونه روحیاتی هستند و ساکن نیستند، می توانند نیروی جاذبه ای برای دیگران باشند که با عمل خود، گفتار خود، دیگران را نیز تشویق به حرکت کنند. 
سعی کنید دوستی را در زندگی انتخاب کنید که موفقیتی در زندگی خود داشته باشد. حال این موفقیت می تواند در زمینه ورزش باشد یا در زمینه اقتصادی، هنری، معنوی و ... باشد ولی هرچه هست انسانی موفق است

 

 

۵- لذت داشتن رفیقی همچون او


چقدر زیباست انسان برای دیدن رفیق خود لحظه شماری کند. لحظه شماری کردن برای گذراندن لحظه هایی که در کنار شخص دیگری. زمان انسان خیلی ارزشمند است حتی گرانقیمتر از طلا . این نکته را گفتم به این خاطر که زمانی می رسد انسان حاضر است این زمان با ارزش را بدهد تا در کنار رفیقی باشد که از معاشرت با آن لذت ببرد... 

 

 

۶- یاری رسان باشد


در جامعه زندگی کردن باعث می شود انسان ها با هم در تعامل باشند و همه انسانها باتوجه به آن تخصص و مهارتی که دارند در جامعه به شکلی نیاز همدیگر را برآورده می کند. اما گاهی اوقات برآورده کردن یا حل نیازها یا مشکلات درچارچوب نیازهای وابسته به جامعه نمی باشد بلکه این نیاز یا مشکل پیش آمده برای یک شخص است که جز با یاری رساندن افرادی مسئول و همنوع دوست این مشکلات حل نخواهد شد. 
یکی از معیارها در انتخاب دوست خوب؛ یاری رساندن به همنوع خود است. حل مشکل همنوع خود باعث برطرف نمودن رنجش روحی یا پیش گیری از رنجش روحی می شود. نکته ای که خیلی مهم است که حل اینگونه مشکلات تأثیر بسزایی در پیشرفت جامعه داشته باشد.

 

 

۷- آداب معاشرت را بلد باشد


حداقل انتظاری که از یک شخص در هنگام برقراری ارتباط با شخص دیگر می توان داشت حفظ آداب معاشرت می باشد. برقراری ارتباط در قالب آداب معاشرت علاوه بر اینکه باعث حفظ حرمت ها می شود، باعث نشان دادن بزرگی و متانت خود نیز می باشد. اگر شما چه در ارتباط صمیمی و دوستانه و چه ارتباط رسمی آداب معاشرت را بلد باشید و به آن پایبند باشید، مطمئن باشید دیگران نیز بخاطر این قاعده و اسلوب شما مجبورند با شما بدین شکل رابطه برقرار کنند. 

 

 

ویژگی های همنشینان در کلام امیرالمومنین امام علی (علیه السلام):


داشتن دوست و همنشینی با دیگران در نزد بزرگان ما آنقدر جایگاه مهمی دارد که به آن تاکید شده است و حتی جز یکی از توانایی شخص انتخاب و داشتن دوست و همنشین است. چنانکه امیرالمومنین امام علی (علیه السلام) می فرماید: 
اَعْجَزُ النّاسِ مَنْ عَجَزَ عَنْ اِکتِسابِ الاِْخْوانِ، وَ اَعْجَزُ مِنْهُ مَنْ ضَیعَ مَنْ ظَفِرَ بِهِ مِنْهُمْ.۴
ناتوان ترین مردم، کسی است که از به دست آوردن برادران [و دوستان]، ناتوان باشد و ناتوان تر از او کسی است که دوستی را که به دست آورده است، از دست بدهد.
نه تنها انتخاب دوست بسیار مهم است بلکه مهم تر از آن حفظ و نگه داشتن ارتباط با دوست است. شاید یکی از مهم ترین دلایل آن دوست خوب یا همنشین خوب باعث نجات انسان می شود چه در این دنیا و چه در آخرت

مولا علی(علیه السلام) در حدیثی دیگر بر حفظ همراهی رفاقت تاکید می ورزد  و می فرماید:
امام علي عليه السلام :ما تَاءَكَّدَتِ الْحُرْمَةُ بِمِثْلِ الْمُصاحَبَةِ وَالُْمجاوَرَةِ.(همان ، ج ۶، ص ۶۵.) 
(رعايت ) حرمت هيچ چيز به مانند حرمت همراهى (رفاقت ) و همسايگى تاءكيد نشده است . 
این سخن گوهربار بدین معنی است که هرگز ارتباط با رفیق خود را قطع مکن. حداقل این است که شما قطع کننده رابطه با دوست خود نباشید.
در کلامی دیگر امیرالمومنین (علیه السلام) یکی از معیارهای شناخت انسان را همصحبتان و همنشینان آن مطرح می کند که یکی از ویژگی های بد همنشین یا دوست را هواپرستی او عنوان می کند و می فرماید:
مُجَالَسَةُ اءَهْلِ الْهَوَى مَنْسَاةٌ لِلاِْيمانِ وَ مَحْضَرَةٌ لِلشَّيْطَانِ.(نهج البلاغه ، خ ۸۶، ص ۲۰۸.) 
هـمـنـشـيـنـى بـا هـواپـرسـتان ايمان را به دست فراموشى مى سپارد و شيطان را به حضور مى كشاند. 

و در جایی دیگر می فرماید:
مُجالَسَةُ الاَْشْرارِ تُورِثُ سُوءَ الظَّنِّ بِالاَْخْيارِ.(بحارالانوار، ج ۷۴، ص ۱۹۷.)
همنشينى با بدان ، موجب بدگمانى به نيكان است . 

امیرالمومنین علی (علیه السلام) ثمره همنشینی را همچون همنشین شدن معرفی می نماید و می فرماید:
قارِنْ اَهْلَ الْخَيْرِ تَكُنْ مِنْهُمْ وَ بايِنْ اَهْلَ الشَّرِّ تَبِنْ عَنْهُمْ.(نهج البلاغه ، ن ۳۱، ص ۹۳۰.) 
با نيكوكاران بپيوند تا از ايشان باشى و از بدان دورى گزين تا از آنان نشوى . 

 

و در آخر به قول ما ایرانی ها؛ دوست خوب دوستیه که رفیق باشه